Skip to content
Athletics

2002 AIS Athletics Program

Support staff
  • Chris Nunn, Head Coach
  • Craig Hilliard, Coach - Multi-events and hurdles
  • Dick Telford, Coach - Middle/long distance
  • Ron Weigel, Coach - Race walking
  • Esa Peltola - Sports Science/Medicine Coordinator and Sprints Coach
Athletes
  • Luke Adams
  • Angela Ballard
  • Matthew Beckenham
  • Sisay Bezabeh
  • Nicole Boegman
  • Darren Bown
  • Damien Burroughs
  • Brett Cartwright
  • Ryan Christian
  • Grant Cremer
  • Roy Daniell
  • Nathan Deakes
  • Tim Driesen
  • Aaron Fish
  • Neil Fuller
  • Murray Goldfinch
  • Benita Johnson
  • Patrick Johnson
  • Rhys Jones
  • Lisa Llorens
  • Hamish Macdonald
  • Liam Murphy
  • Andrew O'Neill
  • Tim Parravicini
  • Jana Pittman
  • Sharon Rackham
  • Stuart Rendell
  • Rohan Robinson
  • Jane Saville
  • Craig Sconce
  • Ryan Taylor
  • Mark Thompson
  • Scott Wells
  • Cheryl Webb
  • Claire Woods

Major international selections and medal performances

Commonwealth Games - Manchester, England (25 July-4 August)
Men
  • Luke Adams - Silver Men’s 20km Walk
  • Sisay Bezabeh
  • Brett Cartwright
  • Duane Cousins (Former)
  • Shaun Creighton (Former)
  • Andrew Currey (Former)
  • Nathan Deakes - Gold Men’s 20km Walk; Gold Men’s 50km Walk
  • Patrick Johnson - Bronze Men’s 4x100m Relay
  • Liam Murphy
  • Tim Parravicini
  • Stuart Rendell
Women
  • Cathy Freeman (Former) - Gold Women’s 4x400m Relay
  • Jana Pittman - Gold Women’s 400m Hurdles; Gold Women’s 4x400m Relay
  • Susie Power (Former)
  • Louise Sauvage (Former) - Silver Women’s 800m Wheelchair
  • Jane Saville - Gold Women’s 20km Walk
  • Krishna Stanton (Former) - Silver Women’s Marathon
  • Clare Thompson (Former)
  • Benita Willis
IPC World Championships - Lille, France (20-28 July)
Men
  • Damien Burroughs (Former)
  • Roy Daniell - Silver Marathon T13
  • Stephen Eaton (Former) - Bronze Shot F34
  • Neil Fuller - Silver 200m T44; Silver 400m T44
  • John Lindsay (Former) - Silver 100m T53
  • Hamish Macdonald - Gold Shot Put F34
  • Paul Nunnari (Former)
  • Russel Short (Former) - Silver Discus F12
  • Darren Thrupp (Former) - Silver 100m T37; Bronze 200m T37
Women
  • Angie Ballard
  • Amanda Fraser - Bronze Discus F37-38
  • Lisa Llorens - Gold Long Jump F20; Silver 100m T20
  • Louise Sauvage (Former) - Gold 800m T54; Silver 1500m T54; Silver 5000m T54
  • Jodi Willis-Roberts (Former) - Bronze Discus F22; Bronze Shot Put F12
World Race Walking Cup - Turin, Italy (12-13 October)
Men
  • Luke Adams
  • Duane Cousins (Former)
  • Liam Murphy
Women
  • Jane Saville

Is this information complete?

The AIS Alumni Network website includes athletes who were on AIS scholarship for at least two months consecutively. All reasonable efforts have been made to ensure that the information included is accurate and comprehensive.

Please contact us if you notice any errors or omissions.

Return to top