Skip to content
Athletics

2006 AIS Athletics Program

Support staff
  • Tudor Bidder - AA/AIS High Performance Manager
  • Craig Hilliard - Jumps and Hurdles
  • Brent Vallance  - Walks
  • Iryna Dvoskina  - AWD
  • Scott Goodman - AA Paralympic Program Manager
  • Matt Beckenham - Sprints and Hurdles (Scholarship coach)
  • Alison O'Riordan - AA Paralympic Coach Education Manager
Athletes
  • Luke Adams
  • Daniel Batman
  • Brendan Cole
  • Scott Crowe
  • Robert Crowther
  • Nathan Deakes
  • TimDriesen
  • Heath Francis
  • Amanda Fraser
  • Clinton Hill
  • Tanya Holliday
  • Josh Lodge
  • Adam Miller
  • Jacob McReynolds
  • Stuart Rendell
  • Adam Rutter
  • Erik Surjan
  • Kerrie Taurima
  • Tristan Thomas
  • Katrina Webb
  • Christine Wolf

Major international selections and medal performances

Commonwealth Games - Melbourne, Australia (19-25 February)
Men
  • Luke Adams (Former) - Silver Men's 20km Walk
  • Duane Cousins (Former)
  • Nathan Deakes - Gold Men's 20km Walk; Gold Men's 50km Walk
  • Martin Dent (Former)
  • Mark Fountain (Former) - Bronze Men's 1500m
  • Heath Francis - Gold Men’s 200m EAD
  • Patrick Johnson
  • Adam Miller
  • Richard Nicholson
  • Tim Parravcini
  • Stuart Rendell - Gold Men’s Hammer
  • Jared Tallent - Bronze Men's 20km Walk
  • Tristan Thomas
  • Kyle Vander-Kuyp (Former)
Women
  • Angie Ballard (Former)
  • Lisa Corrigan (Former)
  • Lisa McIntosh (Former) - Gold Women's 100m EAD
  • Jana Pittman (Former) - Gold Women’s 400m Hurdles
  • Melissa Rollison (Former) - Silver Women’s 3000m Steeplechase
  • Jane Saville (Former) - Gold Women's 20km Walk
  • Kerrie Taurima - Silver Women's Long Jump
  • Suzy Walsham (Former)
  • Cheryl Webb (Former) - Bronze Women's 20km Walk
  • Katrina Webb - Silver Women's 100m EAD
  • Benita Willis (Former)
World Race Walking Cup - La Coruna, Spain (13-14 May)
Men
  • Luke Adams
  • Duane Cousins (Former)
  • Nathan Deakes
  • Adam Rutter
  • Jared Tallent
Women
  • Tanya Holliday
  • Kellie Wapshott
  • Cheryl Webb (Former)
IPC World Championships - Assen, Netherlands (2-10 September)
Men
  • Damien Burroughs (Former)
  • Aaron Chatman - Silver High Jump F46
  • Heath Francis - Gold 100m T46; Gold 200m T46; Gold 400m T46
  • Hamish Macdonald - Gold Shot Put F3
  • Wade McMahon - Bronze Javelin F37
  • Paul Nunnari (Former)
  • Evan O'Hanlon - Gold 4x100m T35-38; Gold 4x400m T35-38; Bronze 200m T38
  • Russell Short (Former) - Silver Shot Put F12
  • Darren Thrupp (Former) - Gold Long Jump F37; Gold 4x100m T35-38; Bronze 100m T37
Women
  • Angie Ballard (Former)
  • Amanda Fraser - Gold Discus F37; Silver Shot Put F37
  • Lisa McIntosh (Former) - Gold 100m T37; Gold 200m T37
  • Jodi Willis-Roberts (Former)

Is this information complete?

The AIS Alumni Network website includes athletes who were on AIS scholarship for at least two months consecutively. All reasonable efforts have been made to ensure that the information included is accurate and comprehensive.

Please contact us if you notice any errors or omissions.

Return to top