Skip to content
Athletics

2004 AIS Athletics Program

Support staff
  • Tudor Bidder - AA/AIS High Performance Manager
  • Chris Nunn - Throws
  • Craig Hilliard - Jumps and Hurdles
  • Dick Telford - Distance
  • John Fitzgerald - Walks
  • Said Aouita - National Distance
  • Iryna Dvoskina - AWD/ACTAS Head Coach
  • Scott Goodman - AA Paralympic Program Manager
Athletes
  • Liam Adams
  • Luke Adams
  • Sisay Bezabeh
  • Werner Botha
  • Sarah Cant
  • Lisa Corrigan
  • Roy Daniell
  • Nathan Deakes
  • Tim Driesen
  • Heath Francis
  • Amanda Fraser
  • Dane Frey
  • Adam Graham
  • Sarah Grahame
  • Pippa Hendon
  • Patrick Johnson
  • Georgia Kaidonis
  • Robert Kilmier
  • Josh Lodge
  • Hamish Macdonald
  • Elisabeth McIntosh
  • Jacob McReynolds
  • Liam Murphy
  • Anna Neumaier
  • Shermin Oksuz
  • Andrew O'Neill
  • Tim Parravicini
  • Jana Pittman
  • Stuart Rendell
  • Ross Ridgewell
  • Ben Rogers
  • Alister Ross
  • Jayden Russ
  • Michael Shelley
  • Stephen Snowdon
  • Tobby Sutherland
  • Jared Tallent
  • Kerrie Taurima
  • Hayley Tomlinson

Major international selections and medal performances

World Indoor Championships - Budapest, Hungary (5-7 March)
Men
  • Casey Vincent
World Race Walking Cup - Naumburg, Germany (1-2 May)
Men
  • Luke Adams
  • Diane Cousins (Former)
  • Nathan Deakes – Bronze 20km Walk
  • Adam Rutter
  • Jared Tallent
Women
  • Jane Saville (Former)
  • Clare Woods (Former)
  • Cheryl Webb (Former)
Olympic Games - Athens, Greece (18-29 August)
Men
  • Luke Adams
  • Adam Basil (Former)
  • Sissay Bezabeh
  • Nathan Deakes – Bronze 20km Walk
  • Patrick Johnson
  • Stuart Rendell
Women
  • Jana Pittman
  • Jane Saville (Former) – Bronze 20km Walk
  • Cheryl Webb (Former)
  • Louise Sauvage (Former)
  • Benita Willis (Former)
Paralympic Games - Athens, Greece (17-28 September)
Men
  • Damian Burroughs (Former)
  • Roy Daniel - Silver T13 Marathon
  • Heath Francis - Silver T46 100m; Silver T46 400m; Silver T42-46 4x400m Relay; Bronze T46 200m; Bronze T42-46 4x100m Relay
  • Neil Fuller (Former) - Silver T46 400m; Silver T42-46 4x400m Relay; Bronze T42-46 4x100m Relay
  • John Lindsay (Former)
  • Hamish MacDonald - Silver F34 Shot Put
  • Richard Nicholson - T53-54 4x100m Relay
  • Paul Nunnari (Former)
  • Russel Short (Former) - Bronze F12 Shot Put
  • Darren Thrupp (Former) - Gold T35-38 4x100m Relay; Bronze T37 100m; Bronze F37 Long Jump
  • Stephen Wilson (Former) - Silver T42-46 4x400m Relay; Bronze T42-46 4x100m Relay
Women
  • Angela Ballard (Former) - Bronze T53 100m
  • Amanda Fraser - Silver F37 Discus
  • Lisa McIntosh - Silver T37 400m; Bronze T37 100m
  • Louise Sauvage (Former) - Silver T54 400m; Silver T54 800m
  • Amy Winters - Gold T46 100m; Gold T46 200m
  • Jodi Willis-Roberts (Former) - Bronze F12 Shot Put

Is this information complete?

The AIS Alumni Network website includes athletes who were on AIS scholarship for at least two months consecutively. All reasonable efforts have been made to ensure that the information included is accurate and comprehensive.

Please contact us if you notice any errors or omissions.

Return to top