Skip to content
Athletics

1994 AIS Athletics Program

Support staff
  • Pat Clohessy
  • Craig Hilliard
  • Simon Baker
  • Norm Osborne (based in Melbourne)
  • Efim Shuravetsky (based in Melbourne)
  • Fletcher McEwan (based in Adelaide)
  • Tudor Bidder (based in Perth)
  • Graeme Boase (based in Adelaide)
  • Peter Taylor (based in Sydney)
  • Chris Nunn (AWD)
  • Keith Connor (based in Sydney)
  • John Quinn (based in Hobart)
  • John Zanfirache (based in Brisbane)
  • Cliff Mallett (based in Brisbane)
Athletes
  • Nicholas A'Hern
  • Simon Arkell
  • Matthew Beckenham
  • Fabian Blattman
  • Gabrielle Blythe
  • Nicole Boegman
  • Allan Butler
  • Darren Clark
  • Daniela Costian
  • Shaun Creighton
  • Andrew Currey
  • Simon Doyle
  • John Eden
  • David Evans
  • Anton Flavel
  • Jane Flemming
  • Timothy Forsyth
  • Catherine Freeman
  • Neil Fuller
  • Melinda Gainsford-Taylor
  • Rodney Higgins
  • Simon Hollingsworth
  • Catherine Kennedy
  • Hamish MacDonald
  • Damien Marsh
  • Louise McPaul (Currey)
  • James Miller
  • John Minns
  • Paul Nunnari
  • Julian Paynter
  • Susie Power
  • Sam Rickard
  • Rohan Robinson
  • Dion Russell
  • Louise Sauvage
  • Kerry Saxby
  • Paul Scott
  • Russell Short
  • Christopher Shute
  • Glenn Stojanovic
  • Brendan Tennant
  • Lochsley Thomson
  • Darren Thrupp
  • Kyle Vander-Kuyp
  • Paul Wiggins

Major international selections and medal performances

Commonwealth Games - Victoria, Canada (22-28 August)
Men
  • Nick A’Hern - Gold Men’s 30km Walk
  • Simon Baker (Former)
  • Pat Carroll
  • Shaun Creighton
  • David Culbert (Former) - Silver Men’s Long Jump
  • Andrew Currey
  • Simon Doyle
  • Tim Forsyth - Gold Men’s High Jump
  • Paul Greene (Former)
  • Simon Hollingsworth
  • Dean Kenneally (Former)
  • Damien Marsh - Silver Men’s 4x100m Relay
  • James Miller- Bronze Men’s Pole Vault
  • John Minns
  • Julian Paynter
  • Rohan Robinson
  • Pat Scammell (Former)
  • Dean Smith
  • Brendan Tennant
  • Lochsley Thomson
  • Kyle Vander-Kuyp
Women
  • Nicole Boegman - Gold Women’s Long Jump
  • Daniela Costian- Gold Women’s Discus
  • Kate Farrow (Former)
  • Jane Flemming - Silver Women’s Heptathlon
  • Cathy Freeman - Gold Women’s 200m; Gold Women’s 400m; Silver Women’s 4x100m Relay
  • Melinda Gainsford - Bronze Women’s 200m; Silver Women’s 4x100m Relay
  • Susan Hobson (Former)
  • Louise McPaul - Gold Women’s Javelin
  • Susan Power
  • Tani Ruckle (Former)
  • Kerry Saxby-Junna - Gold Women’s 10km Walk
  • Krishna Stantoon (Wood) (Former)
  • Lisa-Marie Vizaniari (Former) - Bronze Women’s Shot Put
IPC World Championships - Berlin, Germany (22-31 July)
Men
  • Fabian Blattman - Gold 800m T50; Silver 1500m T50; Silver 500m T50; Bronze 400m T50
  • John Eden - Gold Discus F42
  • David Evans - Gold 800m T46; Gold 1500m T46; Gold 4x100m T42-46; Bronze 5000m T46
  • Neil Fuller - Gold 100m T44; Gold 200m T44; Gold 400m T44; Gold 4x100m T42-46; Bronze Long Jump F44
  • Hamish Macdonald
  • Paul Nunnari
  • Russell Short - Gold Discus F12; Gold Shot Put F12
  • Darren Thrupp - Gold Long Jump F37
Women
  • Louise Sauvage - Gold 800m T53; Gold 1500m T53; Gold 5000m T53; Gold Marathon T53
World Cross Country Championsips - Budapest, Hungary (26 March)
Men
  • John Andrews (Former)
  • Shaun Creighton
  • Julian Paynter
Women
  • Susie Power

Image gallery

Please note -  only a limited number of images from the Clearinghouse for Sport collection are displayed.

Portraits

AIS training

Is this information complete?

The AIS Alumni Network website includes athletes who were on AIS scholarship for at least two months consecutively. All reasonable efforts have been made to ensure that the information included is accurate and comprehensive.

Please contact us if you notice any errors or omissions.

Return to top