Skip to content
Athletics

1990 AIS Athletics Program

Support staff
  • Merv Kemp
  • Pat Clohessy
  • Craig Hilliard
  • Norm Osborne (based in Melbourne)
  • Efim Shuravetsky (based in Melbourne)
  • Fletcher McEwan (based in Adelaide)
  • Gary Brown (based in Brisbane)
  • Tudor Bidder (based in Perth)
  • Graeme Boase (based in Adelaide)
  • Peter Taylor (based in Sydney)
Athletes
  • Nick A'Hern
  • Simon Arkell
  • Simon Baker
  • Nick Batty
  • Patrick Carroll
  • Paul Copeland
  • Daniela Costian
  • Shaun Creighton
  • David Culbert
  • Simon Doyle
  • Jane Flemming
  • Timothy Foster
  • Paul Greene
  • Susan Hobson
  • Andrew Jachno
  • Louise McPaul (Curry)
  • Scott Odlum
  • Tani Ruckle
  • Kerry Saxby
  • Caroline Schuwalow
  • Russell Short
  • Sharon Stewart
  • Brendan Tennant
  • Astra Vitols
  • Lisa-Marie Vizaniari
  • Janne Ware
  • Darren Wright
  • Krishna Wood (Stanton)

Major international selections and medal performances

Commonwealth Games - Auckland, New Zealand (27 January-3 February)
Men
  • Stuart Andrews (Former)
  • Simon Arkell (Former) – Gold Men’s Pole Vault
  • Simon Baker
  • Peter Brett (Former)
  • Pat Carroll
  • Paul Copeland
  • Shaun Creighton
  • David Culbert – Silver Men’s Long Jump
  • Robert de Castella (Former)
  • Simon Doyle
  • Paul Greene
  • Gary Honey (Former)
  • Neil Honey (Former)
  • Andrew Jachno – Silver Men’s 30km Walk
  • Andrew Lloyd (Former) – Gold Men’s 5000m
  • Paul Nandapi (Former) – Bronze Men’s Discus
  • Malcolm Norwood (Former)
  • Pat Scammell
  • Phil Spivey (Former)
  • Mathew Sweeney (Former)
Women
  • Sarah Collins (Former)
  • Jane Flemming – Gold Women’s Long Jump; Gold Heptathlon
  • Susan Hobson
  • Suzanne Howland (Former) – Silver Women’s Javelin
  • Sharon Jaklofsky-Smith (Former) – Silver Women’s Heptathlon
  • Kerry Johnson – Silver Women’s 100m; Silver Women’s 200m; Gold Women’s 4x100m Relay
  • Jenny Laurendet (Low) (Former) – Bronze Women’s 400m Hurdles
  • Tani Ruckle (Former) – Silver Women’s Marathon
  • Kerry Saxby-Junna – Gold Women’s 10km Walk
  • Carolyn Schuwalow
  • Sharon Stewart – Bronze Women’s 800m; Silver Women’s 4x400m Relay
  • Astra Vitols (Former) – Bronze Women’s Discus
  • Lisa-Marie Vizaniari – Gold Women’s Discus
  • Vanessa Ward (Former) (nee Browne)
World Cross Country Championships - Aix-les-Bains, France (25 March)
Men
  • Patrick Carroll
  • Shaun Creighton
  • Colin Dalton (Former)
  • Nicolas de Castella (Former)
Women
  • Susan Hobson
  • Caroline Schuwalow

Image gallery

Please note -  only a limited number of images from the Clearinghouse for Sport collection are displayed.

Portraits

Commonwealth Challenge

AIS training

Is this information complete?

The AIS Alumni Network website includes athletes who were on AIS scholarship for at least two months consecutively. All reasonable efforts have been made to ensure that the information included is accurate and comprehensive.

Please contact us if you notice any errors or omissions.

Return to top